هواپیما و اینترنت استارلینک

Friday، ۲۱ Khordaad ۱۴۰۰

ایلان ماسک قصد دارد سرویس اینترنت ماهواره‌ای استارلینک را به هواپیماهای تجاری متصل کند و به این وسیله، دسترسی به WiFi پرسرعت را بیش از قبل برای خدمه و مسافران جت‌های مسافربری امکان پذیر سازد.

به گزارش سایت TheVerge، جاناتان هافلر، یکی از مدیران ارشد اسپیس ایکس در جریان کنفرانس  هوانوردی هوشمند اعلام کرد که این شرکت مذاکرات خود با شرکت‌های خدمات مسافربری هوایی و ایرلاین‌های مطرح جهان برای ارائه اینترنت استارلینک به هواپیماهایشان را آغاز کرده است.

هافلر همچنین خاطر نشان کرد که اسپیس ایکس در حال توسعه و ساخت محصولی است که با نصب روی هواپیما، می‌تواند امکان دریافت سیگنال‌های اینترنتی را برای آن‌ها فراهم کند. او ادعا کرد که اسپیس ایکس تست‌های اولیه این محصول را با موفقیت پشت سر گذاشته است و به زودی از محصول نهایی رونمایی خواهد کرد.

صورت فلکی ماهواره‌ای استارلینک از 1635 ماهواره کوچک که در مدار پایینی زمین قرار دارند، تشکیل شده است و فعلاً فقط با فرستنده و گیرنده‌های ثابت زمینی کار می‌کند. مودم‌های استارلینک 499 دلار قیمت دارند و با هزینه اشتراک ماهیانه 99 دلار به کاربران خود اینترنت می‌رسانند. 

ایلان ماسک چندی پیش اعلام کرد که قصد دارد ایستگاه‌های دریافت سیگنال سیار برای دسترسی به اینترنت در وسایل نقلیه بزرگ تولید کند. به کارگیری اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در هواپیماها که احتمالاً اولین قدم برای اجرای این پروژه است، با اتصال لینک‌های لیزری به هرکدام از ماهواره‌های موجود در مدار زمین، هواپیماهای تجاری را از وصل شدن به ایستگاه‌ زمینی بی نیاز و امکان دسترسی آن‌ها به اینترنت پرسرعت حتی در زمان عبور از آب‌های آزاد را نیز فراهم می‌کند.

هافلر در ادامه صحبت‌هایش با اشاره به این که اسپیس ایکس قصد دارد تا پایان سال  2027، 42 هزار ماهواره جدید به صورت فلکی ماهواره‌ای استارلینک اضافه کند، ایرلاین‌ها را به پذیرش این روش برای فراهم آوردن اینترنت برای مسافران دعوت کرد.

او سپس دسترسی مادام به اینترنت حتی در هنگام حرکت را یکی از نیازهای غیر قابل انکار نسل جدید در عصر ارتباطات دانست و افزود شرکت‌هایی که به این نیاز مشتریانشان پاسخ ندهند، محکوم به نابودی خواهند بود.

منبع: شهر سخت افزار