هشدار وقوع زلزله در گوشی‌های شیائومی

Monday، ۱۷ Khordaad ۱۴۰۰

اگرچه پیش‌بینی وقوع زلزله این روزها غیرممکن نیست اما هنوز با ایده‌آل مد نظر بشر فاصله دارد. یکی از چالش‌های دیگر اطلاع‌رسانی و هشدار پیش از وقوع این پدیده به شهروندان است تا بتوانند حتی چند دقیقه یا ثانیه پیش از آن، خود را محل امنی برسانند. به تازگی شیائومی قابلیتی را روی گوشی‌‌های هوشمند خود قرار داده که شاید بتواند کمک بسیار بزرگی برای کاربران در این زمینه باشد.

زلزله یکی از پدیده‌های زمین‌شناسی است که با وجود زندگی هزاران سالانه انسان روی کره خاکی، همچنان می‌تواند خسارات مالی و جانی را وارد کرده و موجب برهم خوردن تعادل زندگی ما شود.

از سال 2010 شرکت شیائومی قابلیت را روی گوشی‌های هوشمند و تلویزیون‌های خود با رام MIUI ویژه‌ای قرار داد تا بتوان هشدارهای وقوع زلزله را روی دستگاه دریافت کرد. این قابلیت طی همکاری که شیائومی با موسسه تحقیقات پیشرفته در مقابله با بلایای طبیعی چنگدو در چین ترتیب داده، توانست هشدار وقوع 35 زلزله با مقیاس لرزشی بیش از 4 ریشتر را طی 12.64 میلیون پیام هشدار به اطلاع کاربران این شرکت برساند.

همانطور که می‌دانید این روزها استفاده از داده‌های عظیم یا همان Big Data راهی بسیار مهم و بزرگ برای شناخت یک پدیده است. در واقع هر چه بتوان تعداد داده‌های دریافتی پیرامون یک پدیده را افزایش داد، می‌توان اطلاعات را به سطح دقت و کیفی بالاتری نیز رساند.

از این رو شیائومی با یک ایده جذاب و مفید سعی دارد هر گوشی هوشمند را به یک دستگاه لرزه نگار یا کمک‌کننده در ثبت لرزه‌ها تبدیل کند.

ترتیب کار به این صورت است که با اعطای دسترسی به گوشی هوشمند جهت ثبت لرزه‌های بسیار کوچک با استفاده از سنسورهای شتاب‌سنج (که این روزها در هر گوشی هوشمند قرار دارند)، می‌توان جامعه آماری بزرگی از لرزه‌ها در هر منطقه ایجاد کرد.

پس از ثبت لرزه‌ها، داده‌های جمع‌آوری شده توسط گوشی‌ها به یک مرکز تجمیع داده‌ها رفته شده و با پردازش بر پایه هوش مصنوعی و ناشی از یادگیری ماشین روی آنها می‌توان با استفاده از الگوهای لرزشی، درصد احتمال وقوع زلزله در آن منطقه را مشخص کرد.

پس از آنکه داده‌ها توانستند معیار وقوع زلزله در آن منطقه را به سطح قابل قبولی برسانند، با تأیید مرکز تشخیص لرزه‌ها، هشدار وقوع زلزله برای کاربران ارسال می‌شود تا حتی برای چند دقیقه و ثانیه زودتر از وقوع لرزه‌ها، بتوان کاربران را از خطر مطلع نموده و میزان خسارات احتمالی جانی و مالی را کاهش داد.

این قابلیت در حال حاضر در نسخه آزمایشی MIUI 12.5 قرار داده شده به راحتی و با مراجعه کاربر به بخش تنظیمات گوشی، Mobile Phone Manager و Earthquake Early Warning قابل تنظیم است. با فعال کردن این قابلیت گوشی کاربر به عضوی داوطلب از برنامه پایش لرزه‌ای تبدیل شده و به افزایش دقت و صحت این برنامه کمک می‌کند.

شیائومی هنوز اطلاعاتی درمورد عرضه این قابلیت برای گوشی‌های خارجی از چین و نسخه نهایی آن مشخص نکرده ولی به نظر مدت زمان زیادی تا با ارائه این قابلیت کاربردی به صورت جهانی فاصله نداریم.

منبع: شهر سخت افزار