جزئیات جدیدی درباره پردازنده 384 هسته‌ای AMD منتشر شد

Tuesday، ۱۳ Ordibehesht ۱۴۰۱

به نظر می‌آید AMD برنامه مفصلی برای پردازنده‌های بخش سرور خود دارد و در همین رابطه به تازگی گزارش جدیدی درباره پردازنده‌ 384 هسته‌ای تیم قرمز منتشر شده است.

پیش از شایعه شده بود که پردازنده‌های سری AMD EPYC از معماری Zen 6 بهره می‌برد. قرار است این پردازنده‌ها با اسم رمز Venice روانه بازار شوند که هر کدام از آنها حداقل به 200 هسته پردازشی مجهز هستند.

به نظر می‌آید AMD مشغول توسعه یک پردازنده 384 هسته‌ای مبتنی بر معماری Zen 6 بوده که ظاهراً بخش حافظه کش آنها متحول شده است. ظاهراً پس عرضه پردازنده‌های مبتنی بر معماری Zen 4 و Zen 4c نوبت به پردازنده‌های Zen 5 می‌رسد که با حداکثر 256 هسته 512 رشته پردازشی دنیای سرورها را تکان دهند.

البته این پردازنده از حافظه DDR5-6000 پشتیبانی کرده و توان مصرفی آنها بالای 600 وات خواهد بود. البته این پردازنده‌ها اواخر سال 2023 یا اوایل سال 2024 از راه می‌رسند.

در مورد پردازنده‌های خانواده Venice با معماری Zen 6 به نظر می‌آید که حداقل تعداد هسته‌های این سری برابر 200 هسته بوده و به نظر می‌آید شاهد عرضه یک پردازنده خاص با 384 هسته‌ پردازشی بوده که انتظار می‌رود سال 2025 از راه برسد.

پیکربندی حافظه کش در معماری Zen 6 نیز دچار تغییر و تحول شده و علاوه بر طراحی مجدد حافظه کش نوع L2 و L3، به نظر می‌رسد که تغییراتی در پشتیبانی از حافظه با پهنای باند بالا (HBM) صورت بپذیرد.

در هر صورت هنوز اطلاعاتی از مشخصات اصلی این پردازنده‌ها منتشر نشده است؛ پس ممکن است پردازنده‌های معماری Zen 6 به سوکت جدیدی نیاز داشته باشند و حتی حافظه‌های DDR5 سریع‌تری را پشتیبانی کنند.

منبع: شهر سخت افزار

< پیام در واتساپ